1. světová válka ve Sdělení zřízenectvu firmy T. & A. Baťa z roku 1918

11.09.2014 - 30.10.2014
Jak vypadaly známé baťovské noviny v době Velké války...

Válečné informace prostřednictvím Sdělení zřízenectvu firmy T. & A. Baťa z roku 1918 z Digitální knihovny Krajské knihovny Františka Bartoše. Výstava ke 100. výročí od vypuknutí 1. světové války (1914 – 1918).

Budova 15, 4. podlaží, zdarma

 

Fakta o Sdělení…

  • V roce 1918 začaly ve Zlíně vycházet jedny z prvních podnikových novin ve střední Evropě: Sdělení zřízenectvu firmy T. & A. Baťa.

  • V průběhu let se několikrát měnil jejich název. Od 30. let 20. století Zlín – Sdělení zaměstnanců fy Baťa, později také Náš kraj a Svět.

  • Původní týdeník se rozrůstal jak počtem stran, tak četností vydávání (třikrát týdně) i obsahovým záběrem, který přesáhl hranice obuvnického závodu.

  • Noviny vycházely v letech 1918 – 1945 a dosud se v úplnosti nenacházely ve fondu žádné paměťové instituce v České republice. Krajské knihovně Františka Bartoše se je podařil zkompletovat.

  • Některá čísla či stránky pocházejí i z fondů mimozlínských knihoven a archivů. Celkem se v letech 2005 – 2008 podařilo dát dohromady 23 255 novinových stran.

  • Hlavními partnery byla Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně, Státní okresní archiv Zlín-Klečůvka a Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

 

Jak probíhala digitalizace novin?

  • Při tzv. ochranném reformátování byly dokumenty nejprve nasnímány na kvalitní mikrofilmy, které splňují požadavky dlouhodobého uchování (cca 500 let), a následně naskenovány do digitální podoby, která je jednoduše a rychle přístupná prostřednictvím počítačů. Proběhl také převod do textové podoby, který umožnil plnotextové vyhledávání.

  • Všech 28 ročníků týdeníku Sdělení / Zlín je uloženo v digitální knihovně Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně (dlib.kfbz.cz). Při přístupu z počítačů v síti knihovny a partnerských institucí jsou dostupné přímo naskenované obrazy stránek. Při přístupu z počítačů mimo tyto sítě jsou z důvodu autorskoprávní ochrany dostupné pouze bibliografické údaje. Kompletní kopie těchto dokumentů jsou dostupné rovněž v digitální knihovně Kramerius Národní knihovny ČR a v plánu je také zpřístupnění v knihovně Univerzity Tomáše Bati.

 

Poslední změna: 07.10.2014