Ve spolupráci s projektem KineDok promítáme dokumentární filmy. KineDok je mezinárodní alternativní distribuční síť spojující fanoušky a tvůrce dokumentárního filmu. Některá promítání navštíví také tematičtí hosté k následné diskuzi.
Termíny a filmy:
9. 3. Nikdy nevíš - pásmo tří filmů s ústředním tématem dezinformace vás nechá nahlédnout do životů lidí na názorové periferii: Dobré zprávy(r. Ondřej Šálek, 35 min.)
Důchodce Petr Černý provozuje jednu z nejvlivnějších amatérských televizí, která dvakrát týdně vysílá „konspirační“ zprávy. Empatický portrét tak dává nahlédnout nejen za oponu tzv. FAKE NEWS, ale i do příkopů rozdělené společnosti. Na okraji (r. Barbora Chalupová, 14 min.)
Plochozemci jsou lidé, kteří ví, že země přece není kulatá, ale placatá. Co se stane, když je konspirátorům – kteří se této nálepce často brání – nasloucháno bez okamžitého odmítání a výsměchu, ukazuje tento krátký dokument.
Home Sleep Home (r. Adam Koloman Rybanský, 23 min.)
Na cestě nočním vlakem z Prahy do Budapešti se v lůžkovém kupé potkává nemluvný Standa s bodrým Bróňou. I když jsou rozdílné povahy, lahev slivovice a stesk po vzdalující se domovině je nakonec sblíží.
13. 4. Pripyat Piano - v oblasti zamořené radioaktivitou po tragédii v Černobylu zůstaly po původních majitelích opuštěné byty i mnohdy nenaplněné vyhlídky na budoucnost. Své prchavé touhy do nekonečna uchovávají hlasy a zvuky rozpadlých pripjaťských pian v této dlouho zapovězené zóně. Snímek Elišky Cílkové z roku 2020.
11. 5. Dělat vlny: Umění filmového zvuku - Filmový sound design, jeho umění, historie a oslava. Snímek je elitní celovečerní lekcí o všem, co obnáší zvuk v současném filmu: kvalitní, rafinovaný, těžící z tradice kinematografických triků i z dokonalých technologií. Ve filmu napěchovaném ukázkami z filmů i přímo z výroby zvuků se dělí o své zkušenosti
George Lucas,
Steven Spielberg,
Barbra Streisand,
Robert Redford,
David Lynch,
Ang Lee a
Sofia Coppola.
8. 6. CinemAbility - Režisérka, scenáristka a producentka Jenni Gold ve svém dokumentárním filmu CinemAbility prostřednictvím rozhovorů s předními osobnostmi Hollywoodu, ale také díky desítkám ukázek a jejich rozboru demonstruje, jakým způsobem se v průběhu času utvářela identita postav s hendikepem ve filmech a seriálech a jak média ovlivňovala pohled veřejnosti. Diskutována je řada témat jako zobrazování hendikepovaných postav zdravými herci a herečkami, skrývání postižení před okolím, humor či stereotypy ve vyobrazování hendikepovaných. Ukázky zahrnují filmy jako Rain Man, Million Dollar Baby, Avatar, Zrůdy, Frankensteinova nevěsta, Promiňte, omyl, Půlnoční kovboj nebo Divotvůrkyně a seriály Miss Susan, Happy Days či Perníkový táta. (Noir Film Festival)
Film britsko-amerického režiséra Roberta Stonea zobrazuje závod o Měsíc, přičemž přetváří vesmírný věk jako fascinující mix vědeckých inovací, politických kalkulací, mediální podívané, vizionářských impulsů a osobních dramat. S využitím dříve přehlížených a ztracených archivních materiálů, z nichž většinu veřejnost dosud neviděla, film představuje různorodé postavy, které v těchto historických událostech hrály klíčovou roli. Mezi nimi jsou například astronauti Buzz Aldrin, Frank Borman či Bill Anders, syn bývalého sovětského premiéra a přední sovětský raketový inženýr Sergej Chruščov, pětadvacetiletá matematička Poppy Northcutt, která si získala celosvětovou pozornost jako první žena v do té doby převážně mužské NASA, a Ed Dwight, pilot letectva, kterého Kennedyho administrativa vybrala pro výcvik prvního afroamerického astronauta.
(USA, 2019)
2. podlaží budovy 15, sál A
Vstupné 40,- Kč, snížené 30 Kč