Francouzského výtvarníka inspirují průmyslové areály

Výstava nazvaná Mythe úspěšného francouzského umělce Juliena Morela začíná ve čtvrtek 16. října 2014 v Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně.

Začátek vernisáže je v 16.00 ve druhém podlaží budovy 15. Podtitulem výstavy jsou „nevyužité tovární prostory v uměleckém díle – Friches en oeuvre“. Po vernisáži následuje od 17.00 beseda v sále B. Akce je součástí Francouzského podzimu, který pořádá Francouzsko-český klub ve Zlíně. Výstava Juliena Morela potrvá od 16. do 31. října 2014.

Výtvarník a malíř Julien Morel ze Saint-Étienne, se zabývá přestavbou dělnických měst a průmyslových oblastí. Představil se například již v Ostravě, kde spolupracoval na projektu brownfieldu Vítkovic. Jeho díla odhalují městskou a společenskou přeměnu ladem ležících lokalit, které jsou součástí kulturního dědictví. Jeho práce vyzvedává kvality architektonické, estetické i výtvarné těchto vyloučených míst naší země.

Ve své práci využívá Julien Morel reprodukce původních plánů, technické knihy, mapy či návody k použití. Tedy záznamy, které jsou poznamenány určitou historií. Svými kresbami zasahuje do pevně stanovených plánů z minulosti, nanáší novou vrstvu a tvoří tak obraz, novou paměť. Autora zajímá mísení, bod střetu těchto dvou přístupů a rušení hranic, nabízí se mu tak nový objekt, nová paměť – mýtus, legenda.

Autor hledá místa paměti, hledá svoji osobní paměť a vytváří tím tak nové vjemy, které si bude také pamatovat. Jak říkal autorův oblíbený francouzský malíř Paul Rebeyrolle : „Co se děje ve světě, se mi jeví jako mnohem dramatičtější a silnější než jakýkoli obraz, který může být v porovnání opravdu marným. Ale pro mě jako malíře je to jediný způsob, jak mohu žít. Maluju každý den, ale zajímá mne, zda netrávím tolik času přemýšlením o životě a životních podmínkách lidí, než o malování. Myslím si, že tyto dvě posedlosti, jedna pro malování, druhá pro soudobé dějiny jsou pro mě stejně důležité.“

Právě tento citát odráží Morelův způsob kresby a malby.  Fascinace průmyslovými pustinami, které reflektují proměny soudobých dějin, dávají impuls k hledání mutací a transformací naší společnosti. Specifické prostory, které měly svou funkci a život jsou nyní opuštěné, uvrženy v chaos.

V příloze najdete program Francouzského podzimu ve Zlíně. 

Reportáž o Julienu Morelovi v České televizi

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/278086-z-archivu-do-slevarny-vytvarnik-kresli-soucasnost-i-budoucnost-na-stare-mapy/

 

Ke stažení: 

Poslední změna: 30.10.2014