06.12.2018,
09:30 - 14:00
Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně zve na XVII. Seminář knihoven paměťových institucí Zlínského kraje
Obsah semináře:
- Zahájení
- Wikipedie a knihovny paměťových institucí, Wikidata a Wikizdroje (Mgr. Martin Ďurkáč, KKFBZ)
Anotace: Autor ve svém příspěvku představí vybrané projekty nadace Wikimedia a s možností spolupráce mezi nimi a paměťovými institucemi. Posluchači budou seznámeni s nejznámějším projektem nadace Wikimedia, tj. s encyklopedií Wikipedia, se zásadami jejího fungování i s programy, do kterých se mohou paměťové instituce zapojit. Druhá část příspěvku bude věnována Wikidatům a Wikizdrojům, tedy dvěma „sesterským projektům“ Wikipedie, jejich účelu, fungování a možností jejich vazby na paměťové instituce. - Evidenční systém sbírkových předmětů – nový projekt Zlínského kraje pro paměťové instituce (PhDr. Blanka Rašticová)
Předmětem projektu je pořízení moderního systému pro evidenci sbírkových předmětů v paměťových institucích Zlínského kraje, který zajistí odborným pracovníkům muzeí a galerií bezpečnou správu sbírkových předmětů v majetku kraje. Systém umožní standardizovanou evidenci sbírek podle platné legislativy, akviziční politiku, evidenci konzervačních procesů, inventarizaci, vedení zápůjček a sledování historie pohybu předmětů. - Využití systému Tritius pro komplexní evidenci muzejních fondů (Mgr. Tomáš Hamrlík, Muzeum Bojkovska)
Anotace: Muzeum Bojkovska v současné době přechází na evidenční systém Tritius. Primárně je používán k evidenci knih. Muzeum však tento systém bude používat ke komplexní evidenci všech materiálů muzea, tj. nejen knih, ale i sbírkových předmětů, pro které nyní přizpůsobujeme a ladíme speciální formulář, určený ke sbírkové evidenci. Díky webovému rozhraní je možné evidovat odkudkoli, sbírkové předměty mohou být prezentovány ve webovém katalogu společně s knihami a badatel má tak všechny materiály paměťové instituce soustředěny na jednom místě. - Hledání v digitálních knihovnách (Ing. Aleš Brožek, Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem)
Anotace: Knihovny a jiné instituce každoročně zdigitalizují miliony stran knih, časopisů a novin. Digitální knihovna Newspapers.com tak umožňuje prohledávat více jak 440 milionů stran, digitální knihovny Kramerius přes 75 milionů stran (přičemž digitální knihovna Kramerius v MZK 51 mil. stran a samotná digitální knihovna KKFB ve Zlíně 369 tisíc stran) a digitální knihovna Rakouské národní knihovny 20 mil. stran. Díky tomu lze najít informace, které se daly dříve najít jen při pečlivém a na oči namáhavém pročítání tištěných dokumentů. Vystupující seznámí přítomné s výhodami, ale i úskalími hledání v digitálních knihovnách na příkladech týkajících se Zlínského kraje. - Novinky z oboru (Ing. Jan Kaňka, KKFBZ)
- Různé
Akce se uskuteční v sále B ve 2. nadzemním podlaží.
Poslední změna: 07.12.2018