Jen málokterý středověký panovnický rod zazářil v dějinách tak oslnivě jako Lucemburkové. Jedna z nejmocnějších evropských dynastií vládla v průběhu 14. a 15. století mnoha zemím od východních hranic Francie až k osmánské říši na Balkáně. Své stopy lucemburský rod zanechal i ve Zlínském kraji. Přednáška Radima Vrly představí nejen vznik a podobu zdejších hradů v předlucembuském období, ale zejména se zaměří na lokality Zlínského kraje, které přímo či nepřímo souvisejí se samotnou dobou vlády Lucemburků.
Právě s králem Janem Lucemburským souvisejí válečné události kolem Uherského Brodu a Bánova, s pozdějším císařem Karlem IV. je úžeji spjat hrad Brumov, kde je doložen i Karlův pobyt a snad stavební činnost. Karlův bratr Jan Jindřich je spojen s budováním hradu Malenovice, ale i se získáváním šlechtických hradů a jejich přestavbou (Cimburk u Koryčan). K oběma bratrům se také váže zajímavý právní akt – nařízení zboření hradu Obřan, který byl vystavěn bez panovníkova povolení.
Přednáška se zaměří i na problematiku úzké vazby některých šlechtických rodů na Lucemburky a jejich účasti na politických aktivitách (např. světlovská větev Šternberků).
Přednáška se uskuteční v sálu B v budově 15.
Vstupné 40 Kč, snížené 30 Kč, držitelé karty ZTP zdarma.
Poslední změna: 13.09.2016