Literární zóna, kde návštěvníci festivalu získají tipy na kvalitní čtení pro děti i mládež. Součástí bude výstava ilustrací z knih oceněných Zlatou stuhou a interaktivní výstava časopisu Raketa. Pro děti i dospělé jsou připravena autorská čtení a workshopy.
PROGRAM
pondělí 29. 5., 9.00 - 10.30
Tomáš Končinský, Daniel Špaček
PŘEKLEP A ŠKRALOUP - NAVRHNĚTE SI SVŮJ VLASTNÍ NEPOŘÁDKOSTROJ
Dílna s autory knihy oceněné Zlatou stuhou 2017
NOVÉ TECHNOLOGIE STÁRNUTÍ
Praktický seminář ing. Ručičky, nositele ceny Křišťálový Prdlajs za zásluhy o všeobecný nepořádek. Poznejte nejnovější trendy v technologii děravění trenýrek. Vyzkoušejte nejmodernější zapatlávací a rozhňahňávací mechanismy. Navrhněte si sami svůj vlastní, originální nepořádkostroj. Seminář povedou Ručičkova pravá ruka Daniel Špaček a jeho nohsled Tomáš Končinský. Všichni účastníci obdrží diplom!
(Vstup od 105 let včetně.)
pondělí 29. 5., 17.00
Tomáš Končinský
BESEDA SE SCÉNÁRISTOU
úterý 30. 5., 9.00 - 10.00
Martina Špinková
KOCOUŘE, TY SE MÁŠ
Povídání, čtení a vyrábění s autorkou knížky, nominované na Zlatou stuhu 2017
Obrázková knížka Martiny Špinkové vypráví příběh o starém strýci, moderních zdravotních pomůckách a jednom černém kocourkovi. A také o tom, jak je dobré si pomáhat. A jak je skvělé nemuset potkat grizzlyho.
Když jsme malí, potřebujeme pomáhat s oblékáním, přebalováním, jídlem a chozením, když jsme staří, tak je to v něčem podobné. Budeme si povídat o tom, kolik máme kdy nohou, zkusíme si, jaké je to se navzájem krmit, jaké to je na něco být anebo nebýt sám. Budeme si s autorkou číst, vyprávět a trochu malovat, domů si odneseme kousek knížky.
úterý 30. 5., 10.30 - 11.30
Patrick Antczak
ALFABETA
Výtvarná dílna s autorem interaktivní knihy, která získala Výroční cenu Zlatá stuha 2017
A jako astronaut, B jako brýle… knižní hra zvaná Alfabeta provede malé dítě celou abecedou. S každým písmenem může zažít malé dobrodružství – pošle astronauta do vesmíru, pustí parník po Vltavě nebo se naučí dávat pozor na silnici. Díky oblíbeným aktivitám, jako jsou kreslení, stříhání a lepení, si složí celý svět.
středa 31. 5., 9.00 - 10.00
Tereza Vostradovská
HRAVOUKA
Beseda s autorkou knihy oceněné Zlatou stuhou 2017
Na Hravoukové dílně spolu prozkoumáme les rybník či zahradu.
Budeme společně číst a bádat nad tím, co Myška v okolí své nory objevila.
středa 31. 5., 10.30 - 11.30
Petr Eliáš
KNIHA JAKO UMĚNÍ I ŘEMESLO
Beseda s šéfredaktorem nakladatelství Albatros o knížkách a tak vůbec
Knihy v podobě, v jaké je známe dnes, existují už od čtrnáctého století, ale jejich historie sahá ještě mnohem dál. Literatura v nejrůznějších formách je odjakživa spjata s historickými událostmi – reaguje na ně, ale zhusta je také pomáhá iniciovat. Co je to vůbec literatura? Jak se píše, čte a prodává? Znamená literatura vždycky jenom knihu? A jak se taková kniha vlastně vyrábí? Na tyto a další otázky se společně pokusíme najít odpovědi. A když je nenajdeme, nevadí, důležité je se ptát.
čtvrtek 1. 6., 9.00 - 10.00
Renáta Fučíková
SHAKESPEARE
Autorské čtení s projekcí renomované výtvarnice a spisovatelky, jejíž kniha WILLIAM SHAKESPEARE byla oceněna Zlatou stuhou 2017
WILLIAM SHAKESPEARE - 12 PŘEVPRÁVĚNÝCH HER V HISTORICKÝCH SOUVISLOSTECH
Dvanáct nejznámějších her Williama Shakespeara, jehož 400. výročí úmrtí jsme si vloni připomněli, převyprávěla pro dnešní mladé čtenáře i jejich rodiče renomovaná autorka a ilustrátorka. Z jejího výběru her, chronologicky sestaveného, můžeme vyčíst vývoj dramatikova stylu i jisté zvraty v jeho životě. Historické exkursy provedou čtenáře alžbětinskou Anglií i renesanční Evropou.
čtvrtek 1. 6., 10.30 - 11.30
Renáta Fučíková
PRAHA V SRDCI
Autorské čtení s projekcí renomované výtvarnice a spisovatelky, jejíž kniha PRAHA V SRDCI byla oceněna Zlatou stuhou 2016
Praha v srdci, to je 189 příběhů, které se v Praze odehrály v průběhu posledních dvou set let. Ukazují, že nedávná minulost je stejně dramatická a spletitá jako ta středověká. Bohatě ilustrovaná kniha nabízí procházku středem hlavního města, ale i jeho předměstími.
čtvrtek 1. 6., 17.00
Renáta Fučíková
BESEDA S VÝTVARNICÍ A SPISOVATELKOU, AUTORKOU OCEŇOVANÝCH KNIH
pondělí 29. 5. - pátek 2. 6., 8.00 - 19.00
RAKETA - INTERAKTIVNÍ VÝSTAVA
Mladí a nadaní výtvarníci, kteří společně vytvářejí časopis Raketa, představují pestré portfolio ilustrací, kreseb a 3D-objektů.
úterý 16. 5. - pondělí 5. 6., 8.00 - 19.00
ZLATÁ STUHA
Výstava ilustrací z knih oceněných Zlatou stuhou.
O AUTORECH
Tomáš Končinský (*1978) v Praze absolvoval katedru scenáristiky a dramaturgie na FAMU. Pracuje jako televizní dramaturg a scenárista, především pro dětský kanál ČT:D, ale byl také nominován na Českého lva za scénář filmu Schmitke (2015). Je duchovním otcem Kustodky Květy, jejíž neuvěřitelná nedobrodružství z galerijní židle vyhrála cenu Muriel za nejlepší komiksový strip roku 2014. Rád propojuje dětský a dospělý svět, protože ho vnímá jako jeden. S autorským týmem knihy Překlep a Škraloup vyhrál v roce 2017 ceny Magnesia Litera a Zlatá stuha.
Daniel Špaček je ilustrátor a výtvarník s více než dvacetiletou zkušeností v oboru. Věnuje se různým technikám i projektům, od ilustrování přes animaci až po design korporátních značek. Dlouhodobě spolupracuje s Českou televizí, je například spoluautorem nové grafické podoby a znělky ČT Déčko, podílel se také na výtvarné stránce českého seriálu Kosmo.
Martina Špinková (*1959) vystudovala VŠUP, knižní kulturu a písmo, kreslí, maluje, šije a píše. Ilustrovala asi 70 knih, píše a maluje autorské knihy většinou pro děti, vydala tři básnické sbírky a čas od času vyrobí pro přátele drobnou bibliofilii. První knihu udělala v první třídě pro svoji sestru. Spolupracovala s několika nakladatelstvími u nás a v zahraničí, založila s přáteli Cestu domů a deset let byla její ředitelkou, nyní je šéfredaktorkou nakladatelství Cesta domů. Když neví, co dělat dřív, tak si vezme housle a hraje stupnice, což ji v dětství vůbec nebavilo. S manželem Štěpánem, který byl lékař a nyní je filosof, má sedm dospělých dětí. Žije a pracuje v Praze, v létě v Radvánově. www.spinkova.cz
Patrik Antczak je mladý český výtvarný umělec, který se věnuje hodně ilustrační tvorbě a užité grafice, rád pracuje s knihou jako s interaktivním médiem. Taková je právě i jeho Alfabeta, kniha-krabice, která prostřednictvím aktivní práce s ilustracemi a papírem nechává ožívat celou abecedu.
Tereza Vostradovská (*1988) vystudovala UMPRUM, ateliér Filmové a televizní grafiky a také absolvovala stáž na umělecké škole HKU v Utrechtu. Věnuje se dětské ilustraci, animaci, interaktivním hrám a audiovizuálním projektům, hračkám a nejrůznějšímu tvoření. http://vostradovska.cz/
Petr Eliáš (*1986) vystudoval bohemistiku a translatologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Živí se jako šéfredaktor nakladatelství Albatros. Překládá beletrii a působí také na Ústavu translatologie FF UK, kde se věnuje především dějinám a teorii překladu druhé poloviny 20. století. V letošním roce získal Zlatou stuhu za překlad knihy Ruty Sepetysové Sůl moře. Baví a zajímá ho všechno, co s knihami nějak souvisí, a myslí si, že děti jsou nejzajímavější čtenáři.
Renáta Fučíková (*1964) je renomovaná ilustrátorka a v posledních letech i autorka knih pro děti a mládež.
Za svou tvorbu byla mnohokrát oceněna v zahraničí i doma (zápis na čestnou listinu IBBY, cena na bienále ilustrací v Teheránu, nominace na cenu Astrid Lindgren, ocenění Zlatá stuha, cena White Raven od International Jugendbibliothek, cena Ministra školství ČR, trojnásobná nominace na cenu Magnesia Litera). Mezi její nejvýznamnější autorské ilustrované tituly patří Historie Evropy – Obrazové putování, série životopisných knih Karel IV., T. G. Masaryk, J. A. Komenský, Antonín Dvořák, Ludmila a Václav, Hus a Chelčický a kniha 189 příběhů Praha v srdci. Kromě svých vlastních textů ilustrovala také knihy Václava Cílka, Aleny Ježkové, Josefa Krčka a mnoha dalších autorů. Ilustrace Renáty Fučíkové vycházejí i v zahraničních publikacích, například ve Francii, v Německu, v Jižní Koreji či v Polsku. www.renatafucikova.cz
Poslední změna: 26.05.2017